HISTORIE KLUBU

Historie kuželkářského sportu v Olomouci sahá do roku 1949, kdy byla otevřena čtyřdráhová kuželna TJ Lokomotiva Olomouc. Sloužila téměř čtvrtstoletí do jara 1973, kdy musela ustoupit novému zimnímu stadionu. V té době se v Olomouci hrálo ještě na dvoudráhách Moravských Železáren v Olomouci-Řepčíně a Čokoládoven Zora v areálu továrny. Kuželna Zory však také byla určena k demolic. Zbylá dvoudráha nemohla sloužit všem klubům na území města. Bylo tudíž zapotřebí vypracovat plány pro nové sportoviště. Původní projekt na šestidráhu byl přehodnocen a tak se na jaře roku 1974 zahájila výstavba jedinečné osmidráhové kuželkářské haly.

Nová osmidráhová kuželna byla slavnostně otevřena v listopadu 1976; tento rok je důležitým milníkem pro vývoj kuželkářského sportu v celém olomouckém regionu. V Evropě to byla svého času druhá osmidráha vůbec, na území ČR je dodnes jedinou. První velkou sportovní událostí na nové kuželně bylo finále poháru mistrů evropských zemí v roce 1977.

V roce 1997 stihla olomouckou kuželnu, stejně jako další kuželny na Moravě, zničující povodeň. Metr vody na drahách si vyžádal daň v podobě nákladných oprav, ale většina hracího zařízení jako zázrakem vydržela a tak bylo možno po několika měsících znovu obnovit provoz.

Dalším zlomovým rokem byl rok 2008, kdy kuželna prošla celkovou rekonstrukcí za více než 3 miliony korun. Firma Pro-Tec přivezla a instalovala v Olomouci dráhy z juniorského mistrovství světa v chorvatském Zadaru. Kromě dnes již standardního vybavení mají diváci např. možnost sledovat výsledky probíhajících utkání na plátnech.

ÚSPĚCHY

Kuželkáři Zory Olomouc (předchůdce nynějšího HKK Olomouc) patřili v 90. letech minulého století k dlouholetým a úspěšným účastníkům nejvyšší kuželkářské soutěže. Jak muži (v roce 1995), tak i ženy (v roce 1993) získali titul mistra republiky družstev. Družstvo žen se v roce 1992 umístilo na druhém místě na Evropském poháru v Rumunsku.

Nejúspěšnějším odchovancem olomouckého klubu byla dlouhodobá reprezentantka Hana Kropáčová (Gajová). Z mistrovství světa dovezla celkem čtyři medaile (z toho dvě zlaté) a k četným úspěchům také jistě patří tři druhá místa v mistrovství ČR jednotlivkyň nebo třetí místo v anketě "Kuželkář roku 98".

Největším úspěchem z poslední dekády je 3. místo mužského družstva v 1. lize v nováčkovské sezoně 2015/2016 a účast v evropském poháru NBC v rakouském Ritzingu. Individuální úspěch zaznamenal Martin Vaněk, který se stal v roce 2015 a 2016 dvojnásobným mistrem ČR jednotlivců v kategorii mužů.